Ford Escort i Princeshës Diana po del në ankand

Ford Escort i Princeshës Diana po del në ankand

Një Ford Escort që i përkiste Princeshës Diana po del në ankand. Princesha Diana ishte një nga personalitetet më të famshme të viteve 1990 dhe vetura që i përkiste asaj tani po del në ankand.

Edhe pse e mbajti privatësinë e saj në maksimum, Diana ishte vazhdimisht në fokusin e mediave dhe paparacëve dhe një prej njerëzve më të fotografuar në planet. Ajo ishte e njohur gjithashtu për dashurinë e saj për veturat dhe ajo bleu Audin në vitin 1994.

Akoma, një nga veturat e saja të para ishte një Ford Escort 1981, të cilën ajo e mori si një dhuratë fejese nga Princi Charles dy muaj para dasmës së tyre. Shoqërimi i gjeneratës së tretë u përdor nga princesha deri në gusht të 1982 për nevoja personale, dhe kjo është gjithashtu periudha më e lumtur e martesës së saj me Princin e Uellsit, raporton motor1.

Vetura më pas u zhduk dhe tani është rishfaqur dhe do të shitet në ankand më 29 qershor në Essex. Është në gjendjen e saj origjinale dhe ka përshkuar pak më shumë se 133 mijë kilometra. Do të shitet me targa origjinale WEV 297W.

Vlerësohet se Ford Escort do të shitet me një çmim midis 30-40 mijë euro.