Mercedes-AMG One shtyhet për vitin 2022

Mercedes-AMG One shtyhet për vitin 2022

AMG nuk do të fillojë të ofrojë super-makinën e saj One para tremujorit të parë të 2022.

Një raport i ri nga Mercedes-Fans.de pretendon se AMG nuk do të fillojë transportin e makinave deri në tremujorin e parë 2022, për shkak të disa problemeve me harduerin që duhen të zgjidhen.

Mercedes-AMG One kombinon një motor turbo 1.6-litër V6 nga një makinë F1, katër motorë elektrikë, bateri litium-jon, lëvizje me të gjitha rrotat dhe një transmetim manual të automatizuar me 8 shpejtësi Xtrac.

Fuqia e kombinuar është 746 kuaj fuqi, megjithëse disa informacione jozyrtare thonë se është në të vërtetë 1216 kuaj fuqi.

Vetëm 275 njësi do të prodhohen, me një çmim prej 2.7 milionë dollarë, dhe të gjitha ato u shitën paraprakisht, sipas informacioneve të mëparshme.

Më 11 shtator 2017, Mercedes-AMG zbuloi në ekspozitën në Frankfurt hiper-makinën e tij konceptuale Project One.

Faza e zhvillimit nuk ka qenë pikërisht e qetë, me kalimin në rregulloret më të rrepta të emetimeve të ciklit WLTP duke u dhënë inxhinierëve shumë dhimbje koke për ta bërë 1.6-litër V6 të pajtueshëm, shkruan Motor1. /kp


MË SHUME NGA Auto