Aventador nuk është më në ofertën e Lamborghini
Sharr Travel

Aventador nuk është më në ofertën e Lamborghini

Dhjetë vjet pas premierës së saj, një nga veturat e fundit supersportive që fuqizohej nga një motor atmosferik V12 po del në pension.

Pasardhësi i Lamborghini Murcielago u shfaq për herë të parë në vitin 2011 në Panairin e Automjeteve në Gjenevë, dhe pas dhjetë vjet “magjepsje me mjedisin”, Aventador nuk ofrohet më nga kompania e famshme italiane e makinave pas emblemës së demit të zemëruar.

Lamborghini do të dorëzojë Aventador Ultimae tashmë të porositur deri në fund të vitit të ardhshëm, dhe lajmi i mirë për fansat e pasur të kompanisë (themeluesi i së cilës Ferruccio Lamborghini filloi të prodhojë vetura në kundërshtim me Enzo Ferrari) është se Sant’Agata Bolognese është intensivisht. zhvillimi i një motori të ri V12. teknologjia mund të përballojë standardet gjithnjë e më të rrepta të emetimit të shkarkimit.

Në dhjetë vitet e mëparshme, Aventador u ofrua në dy stile të trupit (Coupe dhe Roadster) dhe disa versione (S, SV, SVJ …), dhe me edicionin e fundit të kufizuar numerik (Ultimae), atmosferik i famshëm 6.5 litra Motori V12 ka një fuqi 780 kuaj/fuqi dhe 720 Nm çift rrotullues maksimal, i cili është i mjaftueshëm për të përshpejtuar nga 0 në 100 km/h në 2.8 sekonda dhe 356 km/h.

Ne jemi duke pritur për një trashëgimtar. /Telegrafi/