Cadillac Escalade V-Series është shumë i shpejtë dhe me zë të lartë
Auto

Cadillac Escalade V-Series është shumë i shpejtë dhe me zë të lartë

Cadillac do të jetë elektrik, por jo ende. Marka luksoze ka njoftuar sjelljen e modelit sportiv Escalade V-Series për vitin 2023.

Është SUV-i i parë që mban emrin e Serisë V dhe është vendosur të bëhet i vetmi trup me tre rreshta me performancë të lartë në SUV-në kornizë në shitje.

Detajet e plota do të publikohen në pranverë, por videot promovuese lënë pak dyshime se ka një motor benzinë, raporton foxnews.

Nuk është e qartë nga tingulli nëse është V8 me supermbushje 668 kuaj/fuqi i përdorur në sedanin Cadillac CT5-V Blackwing, por pa dyshim do të jetë më i fuqishëm se V8 420 kuaj/fuqi që ofrohet aktualisht në Escalade.

Seria V karakterizohet nga një stil paksa më sportiv se pjesa tjetër e linjës Escalade, me një sistem shkarkimi katër këndor dhe grup frenash me performancë të lartë të dukshme përmes rrotave të saj të dizajnuara në mënyrë unike.

Cadillac ka plane për të prezantuar një Escalade elektrike që mund të dalë në shitje deri në vitin 2025, por ka treguar se do të bashkëjetojë me modelin e motorit me djegie të brendshme për disa vite.

Çmimi për Escalade V-Series nuk është lënë të kuptohet, por Escalade Sport 2022 fillon mbi 90 mijë dollarë. /Telegrafi/