Ford Mustang Hurst Edition i rrallë është një nga pesë kopjet e vetme
Rtklive
Auto

Ford Mustang Hurst Edition i rrallë është një nga pesë kopjet e vetme

Ford Mustang Hurst Edition mund të mos jetë ndër modelet më të dëshirueshme të kësaj veture, por padyshim që është jashtëzakonisht i rrallë.

Ford prodhoi Mustang Hurst Edition si veturën e ritmit për Ford Racing Mustang Challenge 2009, dhe pasi kreu detyrën e tij, 50 kopje u prodhuan për klientët. Kopja në foto është në fakt një version i konvertueshëm dhe është i dyti që prodhohet.

Trupi është i lyer në të bardhë Performance dhe përmban linja ari që shtrihen nga kapaku deri në bagazhin dhe veturës i janë dhënë rrota aliazh 20 inç me detaje ari. Ka ngjitëse të mëdha Hurst në parafangat e përparme.

Pjesa e brendshme është e veshur me lëkurë krem, ndërsa kontrastin e bëjnë detajet më të errëta. Vendet e përparme janë të zbukuruara me logon Hurst dhe shoferi ka një levë unike marshi. Pjesa tjetër e brendshme korrespondon me Mustang GT të kësaj epoke.

Nën kapak është një motor V8 4.6 litra me kompresor Roush, i cili zhvillon 435 kuaj/fuqi dhe 542 Nm çift rrotullues. Ekziston gjithashtu një filtër ajri me rrjedhje të lartë K&N dhe është instaluar një sistem shkarkimi prej çeliku inox Magna flow. Në buzët e përmendura janë gomat BFGoodrich g-force TA KDW të dimensioneve 245/40.

Se sa e rrallë është kjo makinë tregon më së miri fakti se ajo është një nga pesë kopjet e vetme të Mustan Hurst Edition të pajisur me një transmision manual me 6 shpejtësi. Vetura është prodhuar në vitin 2010 dhe ka kaluar vetëm 1369 kilometra. Ata do të marrin një pronar të ri pas ankandit në vazhdim.


MË SHUME NGA Auto