Lotusi i ri me motorin katër cilindra
Auto

Lotusi i ri me motorin katër cilindra

Lotus ka zbuluar se vetura e tyre “Emira” me dy ulëse mund të blihet gjithashtu në kombinim me motorin me katër cilindra turbo benzinë me dy litra të AMG.

Lotus premierë Emirin e ri me dy vende vitin e kaluar dhe kompania e vogël britanike e veturave tha në atë kohë se modeli për t’i dhënë fund historisë me motorin me djegie të brendshme (i cili do të zëvendësohet nga motorët elektrikë) do të përdorte Toyota-n me 3.5 litra të vendosur në qendër. Motori V6.me ndihmën e një kompresori mekanik zhvillon 405 kuaj/fuqi.

Ndërkohë, Lotus ka zbuluar se Emira do të ofrohet edhe në kombinim me motorin AMG me katër cilindra turbocharged me dy litra M139 që Mercedes-AMG e inkorporon në versionin më të fuqishëm të A-Class (A45 S), por në Lotus ka dy motor dhe do të zhvillojnë 365 kuaj/fuqi në vend të 421 fuqive.

Një transmision automatik me 8 shpejtësi me dy tufa është përgjegjës për transmetimin e fuqisë në boshtin e pasmë dhe duke reduktuar fuqinë, Lotus dëshiron të bëjë dallimin midis një benzine turbo me dy litra dhe një motori V6 që krenohet me të njëjtën vlerë të çift rrotullues maksimal.

Të dhënat e performancës për Emira-n më të dobët ende nuk janë publikuar, por duket qartë se nuk do të mbetet shumë prapa versionit me motorin V6 të Toyota-s që zhvillon 290 km/h dhe nga 0 në 100 km/h arrin për 4.3 sekonda.

Lotus do të ofrojë edicionin e parë të pajisjes me dy vende të pajisura mirë në gjashtë ngjyra të trupit, libri i porosive do të hapet muajin e ardhshëm dhe dërgesat do të fillojnë në fillim të vjeshtës.

Çmimi bazë për versionin me motor me dy litra është 78,134 euro, ndërsa për versionin V6 me kambio manuale duhet të ndahen 84,592 euro. /Telegrafi/


MË SHUME NGA Auto