Honda ka prezantuar një Civic hibrid për Evropë, njoftoi dy crossover
Auto

Honda ka prezantuar një Civic hibrid për Evropë, njoftoi dy crossover

Kompania japoneze, Honda ka prezantuar një version hibrid të modelit Civic për tregun evropian, si dhe ka paralajmëruar ardhjen e dy crossoverëve në Kontinentin e Vjetër.

Honda thotë se lansimi i Civic e: HEV përfundon elektrifikimin e ofertës së saj evropiane. Vetura fuqizohet nga një motor benzine 2.0 litra i shoqëruar me dy motorë elektrikë dhe një bateri më kompakte. Në total, kjo makinë zhvillon 181 kuaj/fuqi dhe 315 Nm çift rrotullues, dhe Honda dëshiron emetim të CO2 prej më pak se 110 g/km.

Baza e rrotave është 35 mm më e gjatë se gjenerata e mëparshme Civic, kështu që hapësira e brendshme nuk duhet të ndikohet negativisht nga hibridizimi. Versionet më të pajisura kanë një grup dixhital dhe një ekran qendror me prekje 9 inç.

Kapaku i aluminit ndihmon në uljen e peshës dhe dritat e pasme janë moderne. Shitjet në Evropë fillojnë në vjeshtë.

Përveç Civic, Honda ka paralajmëruar dy crossover të rinj për vitin e ardhshëm, një si një SUV plotësisht elektrik i segmentit B dhe tjetri si një SUV hibrid më i madh i segmentit C.

Modeli elektrik u prezantua me konceptin Ny1 Prototype, dhe megjithëse nuk ka ende detaje, Honda thotë se do të jetë një përzierje e dinamikës, teknologjisë dhe dizajnit për të cilin Honda njihet. Ata gjithashtu shtuan se do të ishte një “opsion i shkëlqyeshëm për familjet që kërkojnë makinën e tyre të parë elektrike”, por asnjë informacion mbi çmimin, gamën dhe performancën deri më tani.

Për crossover-in e dytë deri më tani ka vetëm një skicë, dihet se madhësia do të përputhet afërsisht me modelin CR-V, por nuk do të jetë zëvendësues i tij. Një CR-V i ri me një opsion shtesë hibrid plug-in pritet vitin e ardhshëm. SUV-i i ri ende i paemëruar do të ketë një dizajn agresiv dhe ndoshta me të gjitha rrotat. /Telegrafi/


MË SHUME NGA Auto