Vërshime në disa pjesë të Kosovës|Video|Foto
Foto/Video/ Selami Bikliqi/RTK
Kosovë

Vërshime në disa pjesë të Kosovës|Video|Foto

A.B/RTKlive

Vërshimet e mbrëmshme në disa pjesë në Kosovës, kanë bër që të ketë ketë dëme materiale.

Raportohet se një urë e ndërtuar para një viti është prishur si pasojë e vërshimeve që përfshinë të premten mbrëma fshatin Janjevë. Dëme materiale ka në infrastrukturë dhe nëpër shtëpitë e banorëve, raporton RTKlive.

Reshjet e dendura të shiut të premten mbrëma kanë rritur nivelin e ujit të lumit Janjevka, në fshatin Janjevë të Komunës së Lipjanit.

Si pasojë, shumë ekonomi familjare kanë pësuar dëme materiale nëpër shtëpitë e tyre.

Raportohet se reshje ka pasur edhe në disa komuna të Kosovë, por që deri më tani nuk janë bërë të ditura pasojat dhe dëmet.

Në rajonin e Prizrenit nuk ka pasur vërshime.

Lajm në përditësim


MË SHUME NGA Kosovë