Guerot: Macron, Scholz e Borell tregun kushtet për daljen nga kriza
Fotoarkiv/ RTKlive
Kosovë

Guerot: Macron, Scholz e Borell tregun kushtet për daljen nga kriza

A.B/RTKlive

Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Guerot, ka reaguar pas deklaratës së Josep Borell lidhur me situatën në veri të Republikës së Kosovës dhe për kushtet që Brukseli kërkon nga Kosova dhe Serbia për de-eskalim të situatës.

Guerot thotë se qëndrimi i Përfaqësuesit të Lartë të BE-së në emër të 27 shteteve është shumë i qartë. Ambasadori francez thotë se presidenti Macron, kancelari Scholz dhe Borell qartazi kanë treguar kushtet për të dalë nga kriza dhe thotë se për këtë e kanë mbështetjen e gjithë BE-së.


MË SHUME NGA Kosovë