Policia parandalon kontrabandën me kafshë nga Serbia- Foto
Foto: Policia e Kosovës
Kronika

Policia parandalon kontrabandën me kafshë nga Serbia- Foto

RTKlive

Patrullat policore kufitare kanë pranuar informatë se nga territori i Serbisë, përmes rrugëve malore, është kryer kontrabandë me kafshë.

Në fshatin Hodonovc të Kamenicës, kanë hasur në dy automjete me të cilat po barteshin kafshët. Shoferi fillimisht ikë, ndërsa më vonë në polici janë paraqitur dy të dyshuar (drejtuesit e automjeteve), F.B. dhe F.B.

Njoftimi i plotë:

Prishtinë, më 9 gusht 2022 - Patrullat policore kufitare (Drejtoria Rajonale Kufitare Lindje), sot më datë 09.08.2022, rreth orës 10:40, përmes rrugëve operative kanë pranuar informatë se nga territori i Serbisë, përmes rrugëve malore, është kryer kontrabandë me mallra (kafshë). Njësitë policore reagojnë në rast dhe në fshatin Hodonovc të Kamenicës, kanë hasur në dy automjete me të cilat po barteshin kafshët. Shoferi i njërit automjet, me të vërejtur patrullën e policisë, ka devijuar rrugën dhe ka hyrë në një rrugë dytësore, duke e lënë automjetin dhe ikur arave. Në automjet kishte të ngarkuar kafshë, gjashtë dele dhe një viç. Po ashtu është hasur edhe automjeti (furgon) i braktisur dhe në të kishte dy lopë. Pra, në dy automjetet kishte gjashtë dele, dy lopë e një viç. Në polici, më pas janë paraqitur dy të dyshuar (drejtuesit e automjeteve), F.B., (32 vjeçar, mashkull kosovar) dhe F.B., (37 vjeçar, mashkull kosovar). Rreth rastit janë njoftuar inspektorët e AUV-i për verifikim dhe kontroll të gjendjes së kafshëve. Rasti është u trajtuar nga hetuesit policorë të Drejtorisë Rajonale Lindje në koordinim me Prokurorinë e Shtetit.

Përshkrimi i fotografisë nuk është i disponueshëm.

Mund të jetë një imazh i ambiente të jashtme


MË SHUME NGA Kronika