Messi: Nuk ka justifikim, por duam të rikthehemi fuqishëm
Qatar 2022

Messi: Nuk ka justifikim, por duam të rikthehemi fuqishëm

B. Halimi / RTKlive

Lionel Messi ka analizuar humbjen e Argjentinës ndaj Arabisë Saudite. Një fillim i papritur i Kupës së Botës për ‘Albiceleste’. Leo nuk bëri justifikime, por pranoi që grupi është i prekur nga ky dështim.

“Kishim situata të golave ​​të anuluar, në atë periudhë menduam se do të kishim shumë raste dhe bëmë gabim duke përshpejtuar, duke luajtur në njërën anë, duke mos lëvizur topin nga njëra anë në tjetrën. E dinim që e hodhëm vijën e mbrojtjes lart dhe këtu u ngatërruam pak. Dhe më pas ishim në disavantazh 1-2 dhe filluam të ngatërroheshim, të luanim dëshpërimisht," shpjegoi ai.

“Goli i hershëm na dëmtoi, na bëri konfuz. E dinim që mund të ndodhte që në ndeshjen e parë të mos luanim në mënyrën më të mirë siç kishim bërë edhe në të kaluarën dhe kjo na ndodhi. Nuk e gjetëm mënyrën se si të funksiononte loja që e demonstrojmë prej kohësh. Me kalimin e minutave kur je në disavantazh gjithçka bëhet më e vështirë”, vazhdoi Messi.

Ai pranoi se ekipi është i prekur nga kjo humbje: “E vërteta është se ekipi ishte si në një ditë morti, sepse është një goditje shumë e rëndë. Nuk e prisnim të fillonim në këtë mënyrë, kishim besim se do të fillonim mirë dhe se do të fitonim. Sidoqoftë, ky grup i lojtarëve shquhet për unitetin dhe për forcën, prandaj është koha të jemi më të bashkuar se kurrë dhe ta dimë se duhet të kthehemi në bazë, në performancën tonë më të mirë për të provuar të fitojmë”, nënvizoi Messi.

Ai në fund u dërgoi një mesazh tifozëve: "Qetësohuni. Ne e dimë se është një goditje shumë e rëndë, një disfatë që dhemb, por ne duhet të vazhdojmë të besojmë dhe që njerëzit të besojnë se ky grup nuk do t'i zhgënjejë. Ne jemi këtu dhe do të përpiqemi të shkojmë për fitore kundës Meksikës”, përfundoi Messi.


MË SHUME NGA Qatar 2022