Baggio për USA 94: Nuk duhet të gaboja penalltinë atë ditë
Qatar 2022

Baggio për USA 94: Nuk duhet të gaboja penalltinë atë ditë

rtsh

Roberto Baggio flet për veten e tij në një vend të jashtëzakonshëm, në avionin e linjës Ita Airways dhe, mes kujtimeve, shpresave dhe anekdotave, ai bën një fotografi të jetës së tij brenda dhe jashtë fushës.

Nga tribunat e Mentit, duke ëndërruar për Paolo Rossin (“Unë shkoja me babin të dielave me biçikletë për të parë Vicenzën duke luajtur ku ishte edhe Paolo dhe ëndërroja të bëhesha si ai”) në një karrierë të ndërtuar me suksese, punë të palodhur , dashuri por edhe shumë vuajtje duke filluar nga ajo penallti e mallkuar që ai ende përpiqet ta harrojë ("Njerëzit gjithmonë më kanë treguar dashuri të madhe, e kanë kuptuar vuajtjen time, por jam shumë kërkuese me veten time... Kisha një mijë mundësi për të humbur një penallti, por nuk duhej ta humbja atë ditë") deri në marrëdhënien e tij me kombëtaren, një dashuri e brendshme që shënoi një brez dhe që përfundoi befas me dështimin e tij për t'u thirrur në 2002.

Botërori: “Është një plagë – pranoi ai – si të gjitha plagët, mund të mos shërohen kurrë plotësisht, sepse besoj se kampionati botëror ishte vetëm një shpërblim për atë që kisha bërë dhe për atë që i kisha dhënë fanellës së kaltër”. Një karrierë e jashtëzakonshme, ajo e Baggios, që e pa të përballet me realitetet e klubeve më të mëdha italiane: Juventus, Inter, Milan, por edhe me provincën që e donte aq shumë dhe e zgjodhi të preferuarin e tij.

"Viti në Bolonja - tha ai - ishte një vit i mrekullueshëm në shumë aspekte. Më ktheu në ekipin kombëtar dhe më ktheu në gëzimin që mund të përjetoja një Botëror tjetër. Kishte një marrëdhënie të shkëlqyer me njerëzit me të vërtetë, unë dhe familja ime as që e vumë re kohën që kalonte”. Më pas gjunjët, dëmtimet, një sprovë që disa herë e kërcënoi ta përkulte (“Fatkeqësisht kjo është diçka që më ka shoqëruar gjithmonë, kam jetuar me këtë shpatë të Damokleut në kokë në çdo stërvitje dhe në çdo ndeshje”), që megjithatë, nuk kanë arritur të errësojnë një talent që është shumë i kristaltë për të mos qenë në gjendje të shkëlqejë.

Së fundi, lamtumira në San Siro, në një ditë plot përzemërsi dhe emocione: “Ishte emocionuese, ndjeva përzemërsinë e të gjithë tifozëve italianë”.


MË SHUME NGA Qatar 2022