Gjermani-Japoni, premton shkëndija
Qatar 2022

Gjermani-Japoni, premton shkëndija

rtsh

Njëherë e një kohë, thuhej, nuk kishte asnjë dyshim. Në ngjarje të mëdha, Gjermania nuk i zhgënjen kurrë pritshmëritë.

Për një kohë të gjatë në fakt ishte kështu, por në Kampionatin Evropian të fundit gjërat shkuan ndryshe. Kombëtarja gjermane kaloi fazën e grupeve si e dyta (me vetëm 4 pikë) dhe më pas, në të tetat u eliminua menjëherë nga Anglia.

Eliminimi shkaktoi ndryshimin e trajnerit, Joachim Low jashtë dhe Hans Dieter Flick brenda (deri në atë kohë trajner i Bayernit). Ndërrimi i udhërrëfyesit, megjithatë, nuk dha efektet e dëshiruara dhe gjithashtu shfaqjet e mëvonshme të luftanijes gjermane kanë lënë shumë dyshime.

Natyrisht, shtatë ndeshjet kualifikuese për këtë Botëror u fituan të gjitha (por kundërshtarë ishin Lihtenshtajni, Armenia, Maqedonia e Veriut, Islanda dhe Rumania) ndërsa pasuan disa barazime me vetëm një fitore në grupin e Ligës së Kombeve që u mbyll jo si duhet. Vendi i tretë.

Paraqitja e fundit, ajo ndaj Omanit shumë modest, pa fitoren gjermane, me vetëm një gol të shënuar, vetëm 10 minuta nga fundi i ndeshjes. Me këto premisa, debutimi në Katar kundër Japonisë paraqet disa gracka, por, në favor të Gnabry-t dhe shokëve të tij, ekziston performanca jo shumë brilante e njëmbëdhjetëshes japoneze, që gjithsesi do të kërkojë një nisje sa më të mirë të turnout, pavarësisht emrit të kundërshtarit që ka përballë.

Një sekuencë rezultatesh që gjithsesi autorizon të lërë të paprekur besimin tek kjo Gjermani, e cila edhe sipas gjasave e nis këtë sfidë me petkun e favoritit.

Gjermani-Japoni është ndeshja e parë e grupit E dhe do të luhet sot në orën 14:00. Vendi i ndeshjes do të jetë stadiumi Khalifa International në Doha.

GJERMANI-JAPONI

GJERMANIA (4-2-3-1): Neuer; Kehrer, Süle, Rüdiger, Raum; Kimmich, Goretzka; Hofmann, Musiala, Gnabry; Havertz.

JAPONIA (4-2-3-1): Gonda; Sakai, Tomiyasu, Yoshida, Nagatomo; Endo, Shibasaki; Kubo, Kamada, Doan; Minamino.


MË SHUME NGA Qatar 2022