Spanjë-Kosta Rika, takimi i parë në Botëror
Qatar 2022

Spanjë-Kosta Rika, takimi i parë në Botëror

rtsh

Dalja e parë botërore në ‘Katar 2022’ edhe për Spanjën, e angazhuar në Grupin E ku përfshihen edhe Gjermania, Japonia dhe kundërshtari i radhës i ‘Furie Rosse’, pikërisht Kosta Rika.

Kombëtarja e Amerikës Qendrore ishte e fundit që u kualifikua: pasi përfundoi në vendin e katërt në grupin CONCACAF, 'Los Ticos' mposhti Zelandën e Re në play-off-in ndër-zonal të luajtur në terren neutral të Al Rayyan falë një goli blic nga Joel Campbell.

Në vend të kësaj, skuadra e drejtuar nga Luis Enrique zuri vendin e parë në Grupin B të kualifikueseve evropiane me 19 pikë të shënuara në 8 ndeshje, katër më shumë se Suedia e vendit të dytë, e cila më pas iu dorëzua Polonisë në një nga finalet e play-off.

Ky do të jetë takimi i parë në Botëror mes Spanjës dhe Kosta Rikës, ndërsa në tre të mëparshmet (të gjitha miqësore) 'Roja' është e pamposhtur (dy fitore dhe një barazim).

Spanjë-Kosta Rika do të luhet të mërkurën më 23 nëntor 2022 në stadiumin Al Thumama në Doha të Katarit, ora 17:00.

SPANJA-KOSTA RIKA

SPANJA(4-3-3): Unai Simon, Azpilicueta, Pau Torres, Laporte, Jordi Alba, Gavi, Busquets, Pedri, Ferran Torres, Morata, Ansu Fati.

KOSTA RIKA(4-4-2): Navas, C. Martinez, Duarte, Calvo, Oviedo, Torres, Borges, Tejeda, Bennette, Contreras, Campbell.


MË SHUME NGA Qatar 2022