Argjentinë-Meksikë, nuk lejohen gabime
Qatar 2022

Argjentinë-Meksikë, nuk lejohen gabime

rtsh

Dita e dytë e Grupit C të Kupës së Botës në Katar, të gjithë sytë drejtuar në Argjentinë-Meksikë të shtunën e 28 nëntorit në orën 20:00.

Messi dhe shokët e tij tashmë kanë shpinën pas murit, ata duhet të fitojnë dhe të fshijnë turpin e nokautit kundër sauditëve në debutim. Megjithatë, nuk është vetëm një çështje krenarie.

Pa sukses, fantazma e eliminimit në raundin e parë pasi në vitin 2002 do të bëhej diçka më shumë se një makth i thjeshtë. Megjithatë, Meksika nuk është një klient i lehtë. Në barazimin 0-0 me Poloninë, pavarësisht se heroi ishte Ochoa me penalltinë e pritur të Lewandowskit, amerikano-qendroret zhvilluan një ndeshje më të mirë se kundërshtarët e tyre.

Scaloni do të ndryshojë diçka, por nuk do të jetë një revolucion. Trajneri kritikoi ashpër nokautin me Arabinë Saudite, por nuk refuzon të gjitha zgjedhjet e tij. Në sulm, besimi te Lautaro Martinez, Messi dhe Di Maria, i mbështetur këtë herë nga një mesfushë shumë muskuloze me De Paul dhe Fernandez përkrah Paredes. Disa ndryshime në mbrojtje ku kthehet Acuna për Tagliaifico në të majtë, Montiel shkon djathtas dhe jo Molina dhe Lisando Martinez do të jetë në vend të Romeros në qendër.

Edhe Gerardo Martino nuk do duhet të ndryshojë shumë nga debutimi i tij. Në 4-3-3 në sulm do të jenë ende Vega dhe Lazaro me Martin, të preferuar për të dytën herë radhazi ndaj Jimenez. Në portë Ochoa i përjetshëm nuk ka rivalë, sidomos pas paraqitjes së shkëlqyer ndaj Polonisë.

ARGJENTINË-MEKSIKË

Argjentinë (4-3-3): E. Martinez; Montiel, L. Martinez, Otamendi, Acuna; De Paul, Paredes, Fernandez; Messi, Lautaro, Di Maria.

Meksikë(4-3-3): Ochoa; Sanchez, Montes, Moreno, Gallardo; Herrera, E. Alvarez, Chavez; Vega, Martin, Lozano.


MË SHUME NGA Qatar 2022