“Champs Elysees”, e mbyllur për finalen Francë-Argjentinë
Qatar 2022

“Champs Elysees”, e mbyllur për finalen Francë-Argjentinë

rtsh

Përafërsisht 12,800 policë dhe xhandarë janë mobilizuar në Francë për të shtunën për të garantuar mbrojtjen e rendit publik në kuadër të ndeshjes Kroaci-Marok në Kupën e Botës në Katar dhe 14,000 të nesërmen, të dielën, për finalen e madhe mes Francës dhe Argjentinës.

Sipas policisë transalpine, e cila sot i prezantoi projektin ministrit të brendshëm, Gerald Darmanin, marrëveshja është më e madhe se ajo e gjysmëfinales Francë-Marok të mërkurën (me 10 mijë agjentë).

Të shtunën, Avenue des Champs-Elyse'es, rruga e madhe simbolike e Parisit midis Place de la Concorde dhe Arc de Triomphe, do të mbetet e hapur për trafikun, ndërsa të dielën do të jetë tërësisht e mbyllur dhe e pedonalizuar.

Vetë Darmanin kujtoi se në vitin 2018 rreth 600,000 njerëz u mblodhën në Champs Elysees për të festuar yllin e dytë të 'Bleus'.

Për finalen, të dielën, prefektura e policisë së Parisit pret 2750 oficerë të dislokuar në kryeqytet, kundrejt 2000 të së shtunës së kaluar.


MË SHUME NGA Qatar 2022