Policia identifikon lokacionin ku mbaheshin kafshë të kontrabanduara
Foto: Policia e Kosovës
Kronika

Policia identifikon lokacionin ku mbaheshin kafshë të kontrabanduara

E. Hoti/ RTKlive

Policia e Kosovës dje ka pranuar informacione se nga  fshati Tanushë i  Maqedonisë Veriore dy automjete po kontrabandonin kafshë.

Policia ka deklaruar se pas informacioneve të pranuara nga njësitë kompetente policore janë ndërmarrë veprime të menjëhershme në terren, duke bërë vëzhgimin e rrugëve ilegale, përmes të cilave po kryhej veprimtaria e dyshuar.  

"Si rezultat rreth orës 20:00 në fshatin Sodovinë e Qerkezve në Viti është identifikuar lokacioni ku po vendoseshin kafshët e kontrabanduara, në pronën e të dyshuarit M.J. viti i lindjes 1991, i cili dyshohet se me të vërejtur njësitë policore është larguar në drejtim të panjohur", ka thënë Policia. 

Në të njëjtin lokacion janë hasur dy automjete të dyshuara me targa vendore, ku pas kontrollit të tyre në njërin nga mjetet janë gjetur të ngarkuara 3  krerë kafshë pa numër matrikulli, ndërsa në mjetin tjetër pavarësisht që ishte i zbrazur janë vërejtur gjurmë të bartjes së kafshëve.

"Po ashtu kontrolli është realizuar edhe në stallën e oborrit, me ç’rast janë gjetur njëmbëdhjetë gjedhe dhe 1 viç që të gjitha pa numër  matrikulli por me veshë të shpuara,ku dyshohet se numrat matrikulues të tyre janë hequr", ka thënë Policia.

Lidhur me rastin është njoftuar prokurori kompetent, me urdhër të të cilit është iniciuar rasti ‘kontrabandim me mallra’.

Po ashtu u tha se janë njoftuar edhe inspektorët e AUV-it, ku nga ta është lëshuar procesverbal mbi konfiskimin e kafshëve të cilat janë tërhequr dhe janë dërguar në Terminalin Doganor te Dheu i Bardhë.


MË SHUME NGA Kronika